Now Reading
Festivalul Internațional de Teatru și Arte Performative – Brăila 2022 – Regal de artă, viață, emoție

Festivalul Internațional de Teatru și Arte Performative – Brăila 2022 – Regal de artă, viață, emoție

Ediția din 2022 a Festivalului Internațional de Teatru și Arte Performative, ce este deja o tradiție, eveniment cultural-artistic organizat de Teatrul Maria Filotti Brăila, în perioada 17-25 septembrie, va fi un regal de emoție, teatru și viață. Actori renumiți la nivel național, producții în premieră ca o celebrare a umanului și a vieții, regizori importanți și bucurie în toate cele 9 zile de festival.

Programul complet al festivalului:

 

Ziua I – Sâmbătă, 17 septembrie

Ora 18.00 – Sala Mare – Teatrul Maria Filotti Brăila

NAUFRAGIAT ! de Donald  Margulies, regia  Andrei  Huțuleac- PREMIERĂ

Distribuția – Ciprian Chiricheș, Blanca Doba, Corina Borș, Nicholas Cațianis

 

Ora 20.30 – Sala Studio- Teatrul Maria Filotti Brăila

FII CUMINTE , CRISTOFOR ! de Aurel Baranga , regia Marcel Turcoianu

Distribuția – Zane Jarcu, Cătălina Nedelea, Elena Andron și Marcel Turcoianu

 

Ora 23.00 –Sala Mare-Proiecție film EL BUEN PATRON (cel mai tare sef )

Regia: Fernando León de Aranoa. Comedie cu Javier Bardem

 

Ziua II – DUMINICA , 18  septembrie

Ora 11.00 Sala Studio-  IEPURELE ALB , regia Ana Crăciun Lambru– Teatrul de Artă București

 

Ora 18.00 – Sala Mare – Teatrul Maria Filotti Brăila

MINUNAȚII ORINOCO text și regie Mimi Brănescu

Limita de vârstă: 16+

Distribuția – Vlad Volf, Silviu Debu, Narcisa Novac, Alin Florea, Nicholas Cațianis, Adelin Ilie, Blanca Doba,, Ramona Gîngă, Valentin Terente, Monica Ivașcu, Ionel Spălatu

 

Ora 22.00 –Sala Mare-

PISICI  1,  regia Bobo Burlăcianu

Teatrul  „Matei  Vișniec„ Suceava

Distribuția – Horia Andrei Butnaru, Cristina Florea, Cătălin Ștefan Mîndru, Cosmin Panaite, Clara Popadiuc

 

Ziua III – LUNI , 19 septembrie

Ora 18. 00   – Sala Mare –

Teatrul „Andrei Mureșanu ” Sfântu Gheorghe

DISPARIȚII de Elise Wilk , regia  Cristian  Ban

Distribuția – Elena Popa, Anca Pitaru, Mădălina Mușat, Sebastian Marina, Costi Apostol și Iulian Trăistaru

 

Ora 20.00 – Sala Studio- Teatrul Maria Filotti Brăila

AMERICAN BUFFALO de David Mamet , regia Silviu Debu

Limita de vârstă: 16+

Distribuția – Emilian Oprea, Liviu Pintileasa, Adrian Ștefan

 

Ora 22,00 – Casa Tineretului  – Teatrul  „Matei  Vișniec „ Suceava

SCLAVI , regia Cosmin  Panaite

Limita de vârstă: 16+

Distribuția – Horia Andrei Butnaru, Diana Lazăr, Costin Bucătaru, Cătălin Ștefan Mîndru, Cristina Florea

 

Ziua IV- Marți  , 20  septembrie

Ora 18.00 – Sala Mare – Teatrul Bacovia Bacău

CĂSĂTORIA adaptare dupa Nikolai Gogol , regia Slava Sambris

Distribuția – Florina Găzdaru, Simona Nica, Firuța Apetrei Ștefan Ionescu, Bogdan Buzdugan, Valentin Braniște, Dumitru Rusu, Ion Goranda, Alina Simionescu, Tudor Hurmuz, Ștefan Huluba, Vlad Nicolici, Bianca Babașa, Minodora Broscoi Alexandru Gușă

 

Ziua V – Miercuri , 21  septembrie

Ora 18.00 – Casa Tineretului Brăila  – Teatrul „Toma Caragiu„Ploiești

O NOAPTE FURTUNOASĂ de I.L. Caragiale, regia  Sânziana Stoican

Distribuția -Andi Vasluianu, Ioan Coman, Cristian Popa, Andrei Radu, Ionuţ Vişan, Anca Dumitra / Florentina Năstase, Theodora Sandu, Ion Radu Burlan, Narcis Stoica, Constantin Ionescu, Dragoș Căldăraru, Lucian Ilinescu

 

Ora 20.00– Sala Mare –  CONCERT BOGDAN SIMION

 

Ora 22.00 –Sala Studio – Spectacolul de dans  497

Coproducție : Ansamblul  de dans „TabanTancegyuttea” din Ungaria și Compania  de Teatru „Aradi Kamaraszinhaz”

 

See Also

 

Ziua VI –Joi , 22 septembrie

Ora 18.00 – Sala Mare – Teatrul „Fani Tardini” Galați

O REPETIȚIE MOLDOVENEASCĂ de Costache Caragiali, regia Cristian Ban

Distribuția – Radu Horghidan, Ionuț Moldoveanu, Oana Mogoș, Elena Anghel, Vlad Ajder , Ștefan Forir , Răzvan Clopoțel , Florin Toma, Cristina Uja Neagu, Cristian Gheorghe

 

Ziua VII –Vineri, 23 septembrie

Ora 20.30 – Sala Mare – Teatrul NOTTARA București

LECȚIA de Eugene Ionesco , regia Felix Alexa

Distribuția – Gabriel Răuță, Ioana Calotă, Catrinel Dumitrescu

 

Ziua VIII –Sâmbătă,  24 septembrie

Ora 18.00 Sala Mare – Teatrul Nottara, Bucuresși

MAMA  de Florian Zeller, regia Cristi Juncu

Distribuția – Catrinel Dumitrescu, Sorin Cociș, Vlad Bălan, Diana Roman

 

Ora 20.00 – Casa Tineretului  – Teatrul de Stat Constanța

UNIVERSURI PARALELE de David Lindsay-Abaire , regia Radu Iacoban

Distribuția – Mihaela Velicu, Cătălina Mihai, Lucian Iftime, Lana Moscaliuc, Theodor Șoptelea, Cătălin Bucur

 

Ziua IX –Duminică, 25 septembrie  

Ora 18.00  Sala Mare – Teatrul Excelsior, București

FAMILIA ADDAMS, regia Răzvan Mazilu

Limita de vîrstă:12+

Distribuția –  Lucian Ionescu | Oana Predescu| Mihai Mitrea | Oana Pușcatu | Ana Udroiu | Mihai Cheregi | Mircea Alexandru Băluță | Doru Bem | Maria Alexievici | Dan Pughineanu | Andreea Hristu | Iulia Samson | Loredana Cosovanu | Alex Popa | Ovidiu Ușvat | Dan Clucinschi

 

Ora 21.00 outdoor CONCERT COMPACT

 

Biletele sunt disponibile online aici  şi la agenţia de bilete a teatrului (tel: 0239 /613969).

Să ne vedem cu mințile deschise la Teatru!

What's Your Reaction?
Excited
2
Happy
1
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top